איך מאזנים את בלוטת התריס?


איזון בלוטת התריס, בדיקות וטיפול – הסבר מפורט:

.

תפקידי בלוטת התריס:
בלוטת התריס שולטת על תדירות השימוש באנרגיה בגוף, ייצור החלבונים, ושולטת על הרגישות של הגוף להורמונים אחרים שנמצאים בגוף. 

בלוטת התריס גם: מגבירה או מפחיתה את האנרגיות בגוף, מגבירה או מפחיתה את שריפת השומנים, שולטת על ירידה במשקל, מעלה את קצב הלב, משפיעה על התיאבון, מסייעת למעיים לעבוד ביעילות, עוזרת למחזור הווסת להיות מסודר, שומרת על בריאות השיער, בריאות הציפורניים בריאות העור, עוזרת לשינה טובה וגם קשורה לבריאות הנפשית.

בלוטת התריס משפיע ומושפעת

.
ייצור הורמון T4 ומערכת העיכול בריא

בלוטת התריס משתתפת בכל התהליכים האלה בעיקר על ידי ייצור ההורמון הלא פעיל thyroxine) T4) שצריך להיות מומר להורמון הפעיל triiodothyronine) T3) בכבד או באיברים אחרים.
20% מההורמון T4 של בלוטת התריס מומר ל- T3 במעיים, אך זה קורה רק אם יש לנו חיידקי מעיים בריאים. ולכן מערכת העיכול חייבת להיות בריא כדי שיהיה לנו תפקוד תקין בבלוטת התריס.

מערכת עיכול בריא מסייע לבלוטת התריס

.

עוד סיבה למה חשוב שמערכת העיכול תהיה בריאה:
כשאדם סובל ממחלה אוטואימונית (מחלה הנגרמת מתגובה מוטעית של מערכת החיסון), המשמעות היא שמערכת החיסון לא עובדת בצורה טובה, לדוגמה מחלת השימוטו (תת פעילות) או מחלת גרייבס (פעילות יתר).
מאחר ש-70% ממערכת החיסון נמצאת במעיים, חשוב לעשות בדיקות צואה מקיפה כדי להבטיח שמערכת העיכול בריאה.

 

מבחנות לבדיקת צואה לבדיקת מערכת עיכול.

.

בלוטת בתריס משפיע ומושפעת
אם יש מטופל הסובל מסימפטומים של בלוטת התריס, יכול להיות שמטרת הטיפול יהיה לעלות את ה Free T3 בשליש העליון של הנורמה. עוד דוגמא לזה שבלוטת התריס משפיע ומושפעת: כשלמטופל יש תת פעילות של בלוטת התריס, סביר מאוד שיפתח כולסטרול גבוה, ולכן טיפול בבלוטת התריס יכולה להחזיר כולסטרול מרמה גבוהה  – חזרה לרמה נורמלית של כולסטרול. 

הקשר בין הורמוני בלוטת התריס להורמונים אחרים:

אסטרוגן: אסטרוגן מדכא את תפקוד בלוטת התריס בעוד שפרוגסטרון עוזר לבלוטת התריס לתפקד באופן נורמלי. אם אצל אישה האסטרוגן דומיננטי, כלומר יש לה יותר אסטרוגן מאשר פרוגסטרון, היא יכולה להגיע למצב של תפקוד לא תקין של בלוטת התריס. שיפור האיזון בין האסטרוגן לפרוגסטרון יכול לעזור לבלוטת התריס לתפקד באופן נורמלי ללא תרופה לבלוטת התריס. להמשך קריאה על אסטרוגן הורמון נשי – לחץ כאן

 

בלוטת האדרנל

נניח שבלוטת התריס היא רגל על דוושת גז. ברגע שאתם לוחצים על דוושת הגז והמכונית מתקדמת קדימה. המכונית תתקדם קדימה רק אם יש מספיק דלק במיכל. הקורטיזול הנוצר בבלוטת האדרנל הוא "הדלק" שבמיכל. לכן חשוב מאוד לתמוך בבלוטת האדרנל בזמן שמטפלים בבלוטת התריס. 

רגל על דוושת הגז כמו בלוטת אדרנל

עוד סיבה לטפל בבלוטת האדרנל:
אם אתם לוקחים כבר תרופה לבלוטת התריס, ובדיקות הדם של הבלוטה נראות תקינות, אבל אתם מרגישים חלשים ואי יציבות. הסיבה היא שבלוטת האדרנל לא מספיק חזקה כדי לתמוך בבלוטת התריס. אם אתם נותנים לבלוטת האדרנל את החומרים המזינים שהיא צריכה ואת ההורמונים שלה – זה יעזור לבלוטת התריס לתפקד טוב יותר.

 

סימפטומים של פעילות יתר של בלוטת התריס (יותר מדי הורמוני תריס):

סימפטומים של פעילות יתר של בלוטת התריס

.

.

סימפטומים של תת פעילות של בלוטת התריס (לא מספיק הורמוני תריס):

סימפטומים של תת פעילות של בלוטת התריס

 

.

קבלת איכות החיים חזרה
לסיכום על מנת להחזיר לך את איכות החיים כפי שהיית לפני שהמחלה של בלוטת התריס שיבשה את חייך, יש צורך לטפל בכל חוסר האיזונים שמשפיעים על בלוטת התריס ומושפעים מבלוטת התריס.
יש צורך באיזון של ההורמונים הנשיים והגבריים. יש צורך בבלוטת אדרנל חזקה. מערכת העיכול צריכה לתפקד באופן נורמלי.
ולכן, כשהרופא שלכם אומר לך שהתוצאות של בדיקות הדם של בלוטת התריס שלכם תקינות☑️☑️☑️, אבל אתם מרגישים שהבריאות שלכם לא כל כך תקין, ולא מרגישים כל כך טוב, קחו בחשבון שבדיקות הדם לא מספיקות, כדי לראות את כל תמונת המצב הבריאותי של הגוף ובלוטת התריס.

בדיקות דם תקינות לבלוטת התריס

.

אלו בדיקות צריך לעשות כדי לאבחן את בלוטת התריס בצורה מיטבית?
1. בדיקת רפלקסים עם מכשיר מיוחד בשם תירופלקס (thyroflex), הבודק אם הורמוני בלוטת התריס עוזבים את כלי הדם ונכנסים לתוך תאי: השרירים, העצבים והמוח כדי שיוכלו לעשות את עבודתם (לעומת בדיקות הדם, הבודק רק את רמת ההורמונים של בלוטת התריס שעוזב את כלי הדם).  

בדיקה עם מכשיר תירופלקס

 

 1. בדיקת הורמונים פעילים על ידי לקיחת דגימת רוק. בבדיקת הרוק אפשר לראות את רמת: ההורמונים הנשיים, ההורמונים הגבריים והורמון הקורטיזול באדרנל.
  מבחנות רוק לבדיקת הורמונים ובלוטת התריס .
 2. בדיקת מערכת העיכול על ידי לקיחת דגימת צואה. בבדיקת הצואה אפשר לראות אם יש לכם בעיות בעיכול שמוציאים את בלוטת התריס מאיזון – כמו: חיידקי מעיים לא טובים, שמרים, טפילים, מעט מדי אנזימים לפירוק המזון, תגובות למזונות שונים ודלקות מעיים כללים. כאשר הרופא אומר לכם שהכול תקין כי בדיקות הדם של בלוטת התריס תקינות אבל ההרגשה שלכם לא טובה, יש לבדוק את כל התחומים שקשורים לבלוטת התריס מאחר ויש אפשרות סבירה שיתקבלו תוצאות לא תקינות ותימצא הגורם לכך שההרגשה שלכם לא מיטבית.

  .
  אני יודע זאת, כי כך עזרתי לאלפי מטופלים ועוזר גם היום למטופלים לגלות את הגורמים הבעיתיים שיש להם ולטפל בהם.

   

   

בברכת בריאות מד"ר ישראל יפה,
מטפל באיזון הורמונלי ובלוטת התריס בישראל
מעל 25 שנה