מזה פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית?

0 +
שנות ניסיון
% 0
אחוזי הצלחה
0 +
לקוחות מרוצים

הסבר וטיפול מוצלח בפיברומיאלגיה

תסמונת התשישות הכרונית ופיברומיאלגיה הם מצבים הקשורים לעייפות קשה, כאבי שרירים, הפרעה בתפקוד קוגניטיבי או ערפול מוחי, פיברו-פוג כפי שזה נקרא, קושי במערכת החיסון ותשישות לאחר מאמץ. רוב הרופאים אינם מכירים זאת, ולכן פשוט קוראים לתופעה פיברומיאלגיה או תסמונת התשישות הכרונית. לחולים יש הורמונים ברמה נמוכה, חיסוניות ירודה, זיהומים כרוניים אופייניים. זוהי מחלה רב-מערכתית. הבעיה היא חוסר היכולת לטפל ולתקן את המצב באמצעות תרופה אחת, על פי הדרך הקונבנציונאלית הרגילה לטפל במחלות.

כאשר אתה מייעל את הטיפול עם הורמונים זהים ביולוגית נוצרת לעיתים קרובות הטבה משמעותית לפציינטים האלה. זהו רק חלק אחד של הטיפול. שוב, בדרך כלל יש צורך בטיפול רב מערכתי. לפציינטים יש קושי בתפקוד המיטוכונדריאלי, כלומר בייצור האנרגיה של התא שאינו מתפקד. כך שלמעשה, תוספי תזונה יכולים להועיל מאוד על מנת להתגבר על המחסום במיטוכונדריה ולאפשר לתאים להתחיל לייצר שוב אנרגיה. כך שאלה הם שני טיפולים בסיסיים לתסמונת התשישות הכרונית. כמו כן תמיכה בבלוטת האדרנל היא חיונית.

בלוטת התריס היא עניין משמעותי בפציינטים אלה, מאחר ובדיקות TSH בדם שרוב הרופאים מסתכלים עליהן, הן בדרך כלל נורמליות. אצל הפציינטים האלה בלוטת יותרת המוח אינה מתפקדת כך שהבדיקות של בלוטת התריס נעשות בלתי מהימנות מאחר ויש להם הורמוני תריס נורמליים בכלי הדם אבל רמות נמוכות של הורמוני תריס ברקמות. לפציינטים האלה אין אנרגיה.

בלוטת התריס היא דוושת הגז עבור הגוף, וביסודו של דבר בתאים שלהם אזל הדלק. על ידי שיפור מצב בלוטת התריס, במיוחד ההורמון הפעיל T3 יכול להיווצר שיפור משמעותי עבור פציינטים אלה. טיפול לבלוטת התריס, מעט הורמון של האדרנל, אסטרוגן ופרוגסטרון זהים ביולוגית – לעיתים קרובות יעשו שיפור עצום עבור פציינטים אלה.

בלוטת התריס היא דוושת הגז עבור הגוף, וביסודו של דבר בתאים שלהם אזל הדלק. על ידי שיפור מצב בלוטת התריס, במיוחד ההורמון הפעיל T3 יכול להיווצר שיפור משמעותי עבור פציינטים אלה. טיפול לבלוטת התריס, מעט הורמון של האדרנל, אסטרוגן ופרוגסטרון זהים ביולוגית – לעיתים קרובות יעשו שיפור עצום עבור פציינטים אלה.

שני סוגי אנשים שלוקים בפיברומיאלגיה ובתסמונת התשישות הכרונית:

יש שני סוגי אנשים שלוקים בפיברומיאלגיה ובתסמונת התשישות הכרונית.
הסוג האחד של הפציינטים מקבלים זאת בבת אחת, למשל אחרי זיהום ויראלי או טראומה, ניתוח או טראומה נפשית. משהו השתנה בהם ומאז הם לא אותו דבר. זה קשור לסביבה מעוררת מתח, הם לא נלקחו ברצינות, נחשבו אך ורק לאנשים מתוחים וקיבלו תרופות פסיכיאטריות. הם כמעט יכולים להצביע על היום שבו הכול החל.
הסוג השני של פציינטים של פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית הם אלו שיש להם מחלה פרוגרסיבית. הסימפטומים שלהם באים והולכים. הם נראים די בסדר במשך כמה חודשים, ולאחר מכן במשך תקופה הם מרותקים למיטה. הם פשוט אינם יכולים לתפקד באופן נורמלי. כשמטפלים בחיסוניות שלהם ובונים אותה עם הורמונים ותוספי תזונה ולעיתים גם תרופות, אפשר לדכא נגיפים כרוניים שרוקנו את האנרגיה של הפציינט ואז הכול מתחיל לעבוד שוב. 

 

כל פציינט עם פיברומיאלגיה או תסמונת התשישות הכרונית סובל מבעיות בשינה. לרוב האנשים האלו נדרשות 8-10 שעות שינה, אבל אצל הרבה מטופלים זה נתפס כעצלנות. אנשים נוהגים לישון פחות ופחות, קמים מוקדם יותר, נוסעים רחוק לעבודה ועובדים עד מאוחר. גברים ונשים עובדים ומטפלים בילדים ואין להם מספיק שעות שינה. נערכו מחקרים על סטודנטים לרפואה. בכל פעם שהם נכנסו לשינה עמוקה, ניערו אותם והעירו אותם. בתוך שבועיים, רוב הסטודנטים לרפואה לקו בסימפטומים של פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית. כאשר פציינט החולה בפיברומיאלגיה ובתסמונת התשישות הכרונית לא ישן, הוא למעשה לא מגיע לשלבים 3 ו-4  שהם שלבים של שינה עמוקה, כך שאינם מגיעים לשלב שבו מתקיים תיקון הרקמות שלהם, וכל דבר בגוף נפגע או תשוש. 

פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית הן בעיות רב-מערכתיות. לטיפול מוצלח נדרשות בדיקות מקיפות על מנת להתאים באופן אישי לצרכים של כל פציינט את התוספים המיטוכונדריאליים, את ההורמונים הזהים ביולוגית, את ההורמונים לבלוטת התריס, את הטיפול למערכת העיכול, ואת השינויים בשינה וצמצום המתח.

האם מספיק לקחת אלטרוקסין\יוטירקס וזהו?

רופאים רבים טוענים שהאיזורים הכואבים קיימים כתוצאה מהשפעתה של תת פעילות בלוטת התריס על רקמות מסוימות. במילים אחרות, האבחנה של פיברומיאלגיה יכולה למעשה לנבוע כתוצאה של אי אבחון תת פעילות בלוטת התריס או חוסר טיפול בתת פעילות בלוטת התריס.
כאשר המטופלים שלי הצליחו להביא את בלוטת התריס שלהם לתפקוד אופטימלי מלא, אז גם כאבי הפיברומיאלגיה שלהם נעלמו.

אחד הכלים הכי חשובים לפני הטיפול בפיברומיאלגיה הינו: לבדוק את כל הורמוני בלוטת התריס על ידי בדיקות רוק וצואה, לקבל תמונת מצב רחבה של החולה בפיברומיאלגיה.

ה- TSH הוא אינו מדד מספיק טוב על מנת להבין את תפקוד של בלוטת התריס. לצערי, בדיקת הדם של ה- TSH יכולה להיות תקינה במשך שנים לפני שהיא עולה מספיק גבוה כדי לזהות תת פעילות של הבלוטה, אז יכול להיות מצב בו את סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס במשך שנים ללא ידיעתך. אצל אנשים מסוימים, רמת ה- TSH לעולם לא נהיית גבוה, למרות שברור שהם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס, ולכן בדיקה רגילה של רמת הורמוני הTSH בדם הוא לא מדד מדוייק מספיק לקבל תמונת מצב מיטבי.

נטילת אלטרוקסין, יוטירקס או סינטרואיד שהן תרופות אשר מכילות את ההורמון T4 בלבד (ללא הורמון T3), לעיתים לא מביאות את ההורמון T3 לרמה האופטימלית שלו. ישנו הבדל גדול בין תוצאה שהיא תקינה בלבד לבין תוצאה שהיא אופטימלית.
האם תעדיפו שחשבון הבנק שלכם תהיה קצת צולע או מאוזן יציב ואפילו ששהיה עודף לבזבוזים? לרוב מטופלי הפיברומיאלגיה יש הורמוני TSH בגדר הנורמה אך לא ברמה אופטימלית. כמו כן למטופלים רבים יש רמת הורמונלים של T3 בגדר הנורמה אבל לא ברמה אופטימלית.

רמות מצוינות של קורטיזול (הורמון בלוטת יותרת הכליה) וברזל הן גם חלק מהטיפול הכולל בפיברומיאלגיה ובאי תפקוד של בלוטת התריס.

מדוע תת פעילות גורמת לכאבים בכל הגוף?

עבור אלו שרוצים לדעת מדוע תת פעילות של בלוטת התריס גורמת לכאבים בכל הגוף:
1. מטבוליזם (חילוף חומרים) פגום של הפחמימות
2. ירידה ביכולת המיטוכונדריה של השריר
3. ירידה בקרניטין של השריר (קרניטין מסייע לשרירים להתאושש מפעילות)
4. חוסר יכולת להשתמש במקורות אנרגיה רגילים
5. רמת נתרן נמוכה או אפילו נמוכה בטווח הנורמה מפחיתה את יכולת העבודה של משאבות הנתרן/אשלגן וגורמת לרגישות הממברנה
6. התכווצות שרירים ממושכת אשר מובילה לכאבי שרירים
אם נאמר לך שהכאבים מהם את סובלת הם רק בראש שלך, בגנים שלך, שאין להם סיבה ידועה או תרופה למצב וגם שאין להם קשר לבלוטת התריס שלך, אז עלייך לשקול להעריך את בלוטת התריס באמצעות בדיקות דם של  T3 ו T4 ובדיקת נוגדנים לבלוטת התריס לקבל תמונת מצב בריאותי יותר טוב.

אז מה כדאי לעשות?

אנו ממליצים לעשות בדיקות רוק וצואה על מנת לקבל תמונת מצב בראותי מקיף. לאחר קבלת תוצאות של הבדיקות נוכל במכון יפה להתאים טיפול אישי לפי הצרכים של המטופל/ת.
טיפול בהורמונים זהים ביולוגית, הורמונים לבלוטת התריס, טיפול במערכת העיכול, תזונה נכונה, שינויים בשינה וצמצום המתח.

אנשים רבים אשר מטופלים בגישה זו יכולים לומר בשמחה שהם סבלו מפיברומיאלגיה בעבר אבל לא עוד.
לנו ישנה דרך טיפול יחודית אשר במסגרתה אנו מבצעים בדיקה מקיפה מאוד של כלל ההורמונים בגוף, באמצעותה ניתן לבנות טיפול שמתאים במיוחד לגופך ובכך לטפל בבעיה בצורה המדויקת ביותר. אנו מזמינים את גולשים האתר ליצור קשר ולהתייעץ עם נציגנו טלפונית ללא תשלום או התחייבות.

הרבה בריאות!

המרפאות שלנו נמצאות ברמת גן ובבית שמש.

תוכן עניינים