פיברומיאלגיה ובלוטת התריס שלך


מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה (דאבת) היא האבחנה אשר מתארת כאבים כרוניים בשלד ובשרירים או רגישות בהם. זה יכול לבוא לבוא לידי ביטוי בכאבים במפרקים, בגידים או בשרירים. לחץ או כאב יכולים להופיע, לא משנה מה אתם עושים. עייפות רבה, דיכאון, חרדות ואפילו כאבי ראש מופיעים לעיתים קרובות יחד עם פיברומיאלגיה.

קשר לבלוטת התריס שלך

רופאים רבים טוענים שהאיזורים הכואבים קיימים כתוצאה מהשפעתה של תת פעילות בלוטת התריס על רקמות מסוימות. במילים אחרות, האבחנה של פיברומיאלגיה יכולה למעשה לנבוע כתוצאה של אי אבחון תת פעילות בלוטת התריס או חוסר טיפול בתת פעילות בלוטת התריס.
כאשר המטופלים שלי הצליחו להביא את בלוטת התריס שלהם לתפקוד אופטימלי מלא, אז גם כאבי הפיברו שלהם נעלמו.
אחד הכלים לטיפול מלא בפיברומיאלגיה הוא לבדוק את כל הורמוני בלוטת התריס ולא רק את ה- TSH. ה- TSH הוא אינו מדד מספיק טוב על מנת להבין את תפקוד הבלוטה. לצערי, בדיקת הדם של ה- TSH יכולה להיות תקינה במשך שנים לפני שהיא עולה מספיק גבוה כדי לזהות תת פעילות של הבלוטה, אז יכול להיות מצב בו סבלת מתת פעילות של בלוטת התריס במשך שנים ללא ידיעתך. אצל אנשים מסוימים, רמת ה- TSH לעולם לא נהיית גבוה אפילו כשברור שהם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס.

האם מספיק לקחת אלטרוקסין\יוטירקס וזהו?

נטילת אלטרוקסין, יוטירקס או סינטרואיד שהן תרופות אשר מכילות את ההורמון T4 בלבד (ללא הורמון T3), לעיתים לא מביאות את ההורמון T3 לרמה האופטימלית שלו. ישנו הבדל גדול בין תוצאה שהיא תקינה בלבד לבין תוצאה שהיא אופטימלית. האם תעדיפו שחשבון הבנק שלכם יהיה מאוזן ויציב או שיהיה לכם עודף לבזבוזים? לרוב מטופלי הפיברומיאלגיה יש TSH תקין אך לא אופטימלי ואפילו ליותר יש T3 תקין אך לא אופטימלי. רמות מצוינות של קורטיזול (הורמון בלוטת יותרת הכליה) וברזל הן גם חלק מהטיפול הכולל בפיברומיאלגיה ובאי תפקוד של בלוטת התריס.

מדוע תת פעילות גורמת לכאבים בכל הגוף?

עבור אלו שרוצים לדעת מדוע תת פעילות של בלוטת התריס גורמת לכאבים בכל הגוף:
1. מטבוליזם (חילוף חומרים) פגום של הפחמימות
2. ירידה ביכולת המיטוכונדריה של השריר
3. ירידה בקרניטין של השריר (קרניטין מסייע לשרירים להתאושש מפעילות)
4. חוסר יכולת להשתמש במקורות אנרגיה רגילים
5. רמת נתרן נמוכה או אפילו נמוכה בטווח הנורמה מפחיתה את יכולת העבודה של משאבות הנתרן/אשלגן וגורמת לרגישות הממברנה
6. התכווצות שרירים ממושכת אשר מובילה לכאבי שרירים
אם נאמר לך שהכאבים מהם את סובלת הם רק בראש שלך, בגנים שלך, שאין להם סיבה ידועה או תרופה למצב וגם שאין להם קשר לבלוטת התריס שלך, אז עלייך לשקול להעריך את בלוטת התריס באמצעות בדיקות דם של אדי, T3, T4 ונוגדנים של בלוטת התריס.

אז מה כדאי לעשות?

כמו כן, כדאי לשקול טיפול מלא לבלוטת התריס הכולל יותר מתרופות מרשם של אלטרוקסין, יוטירקס או סינטרואיד ולטפל ברמות נמוכות של ברזל וקורטיזול אם יש צורך.
אנשים רבים אשר מטופלים בגישה זו יכולים לומר בשמחה שהם סבלו מפיברומיאלגיה בעבר אבל לא עוד.
לנו ישנה דרך טיפול יחודית אשר במסגרתה אנו מבצעים בדיקה מקיפה מאוד של כלל ההורמונים בגוף, באמצעותה ניתן לבנות טיפול שמתאים במיוחד לגופך ובכך לטפל בבעיה בצורה המדויקת ביותר. אנו מזמינים את גולשים האתר ליצור קשר ולהתייעץ עם נציגנו טלפונית ללא תשלום או התחייבות.

הרבה בריאות!