האם הTSH שלי גבוה לבלוטת התריס?

0 +
שנות ניסיון
% 0
אחוזי הצלחה
0 +
לקוחות מרוצים

בכדי להבין אם הורמון הTSH שלכם גבוה רצוי מאוד להסתכל גם על שאר הורמוני בלוטת התריס

נסתכל על שלושת הבדיקות בלוטת התריס הבאות:

TSH  – הוא ההורמון שהמוח מייצר כדי לעזור לבלוטת התריס לקבוע כמה הורמון של בלוטת התריס (T4) לייצר.

TSH גבוה הוא דרכו של המוח לומר לבלוטת התריס לייצר יותר T4 כי ככל הנראה היא לא מייצרת מספיק לצורכי הגוף. הנושא הקריטי הוא איך לפרש זאת. כשהייתי סטודנט לרפואה בשנות ה- 80, לימדו אותנו ש- TSH גבוה מ- 2 הוא סימן לתת פעילות בלוטת התריס, שהמוח שולח מסרים לבלוטת התריס להיות יותר פרודוקטיבית (פעילה יותר). לכן, אנשים עם TSH ברמה זו קיבלו טיפול.

 בשלב מסוים לאורך הדרך, התרחבו הגבולות ל- 5.5, מה שהפך את הטיפול בתת פעילות בלוטת התריס למסובך יותר – גם אם סבלת מתופעות לוואי של תת פעילות באופן מובהק, הרופאים ייחסו את התופעות לתת פעילות רק כאשר רמת ה- TSH הייתה מעל 5 ולא לפני כן.

אגב, בינתיים האגודה האנדוקרינית הורידה את הגבול ל- 3.5. חלק מהרופאים המקובלים ביותר ורוב הרופאים האלטרנטיביים ממשיכים להשתמש בגבול המקורי של 2 כדי לאבחן תת פעילות בלוטת התריס. אם אדם סובל מתסמינים של בלוטת התריס ו- TSH גבוה מ- 2, יש סיכוי טוב שבלוטת התריס שלו זקוקה לקצת עזרה.

רופאים רבים טוענים שהאיזורים הכואבים קיימים כתוצאה מהשפעתה של תת פעילות בלוטת התריס על רקמות מסוימות. במילים אחרות, האבחנה של פיברומיאלגיה יכולה למעשה לנבוע כתוצאה של אי אבחון תת פעילות בלוטת התריס או חוסר טיפול בתת פעילות בלוטת התריס.
כאשר המטופלים שלי הצליחו להביא את בלוטת התריס שלהם לתפקוד אופטימלי מלא, אז גם כאבי הפיברומיאלגיה שלהם נעלמו.T4 חופשי (Free T4): הצורה הלא פעילה של הורמוני בלוטת התריס המודדת את כמות ההורמון בבלוטת התריס שנוצר בפועל. אם ה- fT4 הוא נמוך, רוב הרופאים ייתנו מרשם לאלטרוקסין, יוטירוקס או סינטרואיד שהם הורמוני T4 סינטטים. להמשך קריאה על מה הבעיה עם אלטרוקסין – לחצו כאן

T3 חופשי (Free T3): ההורמון הפעיל בבלוטת התריס. הוא אחראי להתחממות הגוף, שריפת קלוריות, מבנה שיער, ציפורניים חזקות, שינה טובה וכו. fT3  נוצר בעיקר בכבד מה- fT4.

לפעמים יש כמות מספיקה של fT4 אבל ה- fT3 הוא בצד התחתון של הנורמה. משמעות הדבר היא שעלול להיות חסר בכבד האנזים שתפקידו להסיר את אחד מארבעת היודים מה- t4 כדי להמיר אותו ל- t3. במקרה כזה, אפשרות אחת לטיפול תהיה לתת t3 בגלולה.

רפואה פונקציונלית או רפואה הוליסטית הינן גישות רפואיות אשר עוקבות אחרי רגשות האדם. כיצד הוא מרגיש בכל שלב בטיפול ובמקביל מבצעים בדיקות דם לראות אם בלוטת התריס נמצאת בנורמה.

אם האדם מרגיש טוב, גם אם התוצאות בקושי בטווח הנורמלי, אין סיבה לטיפול. אבל אם האדם לא מרגיש טוב, זה כנראה אומר שהוא צריך מינון גבוה יותר של התרופה לבלוטת התריס, ובכך לאפשר לאזן את רמות ההורמונים שלו כדי להיות בגבול העליון של הטווח הנורמלי כדי להרגיש טוב.

יש לי מאות מטופלים שיש להם TSH ו- fT4 תקינים אך ה- fT3 אינו אופטימלי. רק כשרמת ה- fT3 עולה עד לגבול העליון של הנורמה ניתן לראות שינוי בהרגשה.
לסיכום, בכדי להבין את התפקוד המלא של בלוטת התריס צריך לבדוק את כל השלושה:
1. fT3
2. tsh
3. fT4

תוכן עניינים