יתר פעילות בלוטת התריס – מחלת גרייבס

יתר פעילות בלוטת התריס – מחלת גרייבס

יתר פעילות בלוטת התריס, שמקרה הקיצון שלה הוא מחלה אוטואימונית בשם גרייבס, מטופלת במרפאה לאיזון הורמונלי של ד"ר יפה MD. הטיפול מתבצע בדרך ייחודית, הנובעת משילוב בין הרפואה הקונבנציונלית והרפואה הטבעית. המרפאה לאיזון הורמונלי עושה שימוש באמצעי אבחון חדישים ומשלבת בטיפול בפעילות יתר של בלוטת התריס, גישות טיפוליות שמקורן ברפואה הטבעית.

המלצתנו היא לא להסס ולפנות אלינו בהקדם. תסמונות ומחלות מורכבות אוטואימוניות הנן בעלות אופי פרוגרסיבי וכרוכות בהתדרדרות תלוית זמן. לעתים שיבוש בתפקודי בלוטת התריס, שלא טופל בזמן, עלול להחמיר עד התערבות כירורגית ואפילו טיפול הקרנות או יוד רדיואקטיבי. בין היתר גם כאשר מתפתחת מחלת הגרייבס כתוצאה מפעילות יתר של בלוטת התריס.

גורמים למחלת גרייבס ופעילות יתר של בלוטת התריס

הגורם המזוהה ביותר עם מחלת גרייבס הוא יתר פעילות של בלוטת התריס. תחילתה בשיבוש ברמת ה-TSH (הורמון יותר המוח), שאמור להתריע על רמת נוכחות הורמוני הבלוטה ולווסת את פעילותה. במצב זה הבלוטה עוברת ליתר פעילות המתבטא ברמות גבוהות ובלתי מבוקרות של ההורמונים T3 ו-T4.

הקשר בין שיבוש באיזון ההורמונלי (פעילות יתר), וגרייבס הוכח מדעית. מחקרים אחרונים מצביעים על שיבושים בפעילות ההעברה העצבית של הקולטנים אשר אמורים להצביע על נוכחותו של ה-TSH. בשל השיבוש לא מתאפשרת האטה ואיזון בפעילות בלוטת התריס.

ניתן למצוא כיום יותר ויותר מטפלים וחולים, אשר מקבלים את מורכבות תפקודי בלוטת התריס ומערכת ההורמונים.

את השפעתן מרחיקת הלכת על תפקודן התקין של מכלול מערכות פיזיולוגיות, עצביות, נפשיות, רגשיות וקוגניטיביות. מכאן הצורך בגישות רב מערכתיות לטיפול ומניעת תסמונות ומחלות הקשורות לפעילות יתר של בלוטת התריס ותת פעילות הבלוטה.

כיום ידוע גם קשר ברור בין הרעלה תרופתית לבין הופעת הגרייבס באופן פתאומי וקיצוני ביותר עד למצב מסכן חיים. כך שבמקרים אקוטיים נבדקת נוכחותן של תרופות שלהן השפעה הן על ההולכה העצבית והן ישירות על פעילות הבלוטה.

סימפטומים של יתר פעילות בלוטת התריס וגרייבס

הסימפטומים של פעילות יתר של בלוטת התריס וגם מחלת גרייבס הנם בעלי שונות גבוהה בעוצמתם וסדר הופעתם בכלל האוכלוסייה.

הופעת מחלת גרייבס לצד יתר פעילות בלוטת התריס, שכיחה יותר משמעותית, בקרב נשים. אך שתי התופעות משויכות באופן מובהק לשיבושים בתפקוד המערכת ההורמונלית אשר במצב קיצון הופך למחלה אוטואימונית.

בשנים האחרונות ניתן למצוא יותר ויותר חולים אשר סובלים משיבושים קיצוניים של בלוטת התריס והמערכת ההורמונלית. גם בקרב צעירים בני שני המינים, ולעתים אף ילודים וילדים. את התופעה מקובל לשייך להרגלי תזונה ואורח החיים של החברה המערבית.

יש לזכור שסדר הופעת הסימפטומים ועוצמתם, שונה מאדם לאדם ולא בהכרח יופיעו כל הסימפטומים. לעתים אנו פוגשים חולים הסובלים מגרייבס או בחוסר איזון הורמונלי, המתבטא ביתר פעילות בלוטת התריס, ללא תסמינים הנראים לעין.

הסימפטומים הנפוצים של פעילות יתר של בלוטת התריס הם:

  • ירידה מתמדת במשקל ו/או חוסר יכולת לעלות במשקל.
  • פגיעה משמעותית במערכות חילוף החומרים.
  • תחושת חוסר שקט נפשי עד עצבנות יתר ללא סיבה מובחנת.
  • דפיקות לב מואצות ללא קשר למאמץ פיזי או מנוחה.
  • עוררות יתר של מערכת החושים.
  • תחושת רעד פנימי גם במצבי רגיעה.
  • לעתים הזעות בלילה.
  • סימפטומים ייחודיים לגרייבס.

במחלת הגרייבס קיימים אותם סימפטומים אך בנוסף ניתן להבחין בנפיחות בצד העין (צד חיצוני). בצד אחד או בשניהם. נפיחות, בלט, אשר יכולים להיות מלווים בהפרעות ראייה. תופעה נוספת הנראית לעין ומורגשת היא הגדלה של הבלוטה ואזור הצוואר (נפיחות זאת מכונה זפק).

לעתים עלולים להופיע סימפטומים דרמטולוגיים (כתמים אדומים דמויי אבעבועות) שמקורם בהחרפה קיצונית של פעילות מערכת חילוף החומרים.

במקרים מסוימים קיימת מחלת הגרייבס ללא סימפטומים אלה כלל. התפרצות הסימפטומטית נובעת ממצב נפשי או רגשי אקוטי או כתוצאה מטראומה של מצב רפואי כמו התקף לב או ניתוח.

דרכי התמודדות וטיפול ביתר פעילות בלוטת התריס ומחלת גרייבס

הטיפול במחלת הגרייבס ידי הרפואה הקונבנציונלית מתבצע על ידי התערבות חריפה כגון פעולה כירורגית והקרנות שעדיף להימנע מהן במידת האפשר.

המרפאה לאיזון הורמונלי של ד"ר יפה מאתרת את השיבושים בפעילות בלוטת התריס ומתאימה טיפול הולם שימנע הידרדרות למצבי קיצון.

השילוב בין הרפואה המסורתית קונבנציונלית והרפואה הטבעית מאפשר לנו למצוא את הטיפול המתאים ביותר עבורך. ולעתים למנוע בעזרת צעדים משמעותיים של רפואה טבעית את הצורך בהתערבות תרופתית קונבנציונלית או אפילו כירורגית.

במרפאה לאיזון הורמונלי ניתן לעבור אבחון גם אם חוויתם סימפטום בודד או תחושות סובייקטיביות שייתכן והן קשורות ליתר פעילות בלוטת התריס או גרייבס.  אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר. פנו אלינו באמצעות טופס צור קשר או בטלפון 052-3221898, ונשמח לייעץ לכם בנושא התמודדות יתר פעילות בלוטת התריס וגם מחלת גרייבס.