כולסטרול איזון הורמונלי סטטינים ופיברומיאלגיה

0 +
שנות ניסיון
% 0
אחוזי הצלחה
0 +
לקוחות מרוצים

מחקרים מראים כי כולסטרול עשוי להיות לא כל כך רע

כשמורידים את רמת הכולסטרול ללא איזון הורמונלי מופיעות תופעות לוואי של פיברומיאלגיה

פרופסור סרגי דזוגן הוא מנתח לב, שכתב ספר על כולסטרול. הוא ערך שני מחקרים רפואיים אשר אישרו את מה שהוא ראה במרפאה שלו. הוא גילה כי רמת הכולסטרול עולה כאשר הגוף זקוק ליותר הורמונים, ורמות הכולסטרול יורדות, כאשר ההורמונים חוזרים לאיזון. ד"ר זדוגן משתמש בהורמונים זהים ביולוגית, בכדי להשיב את האיזון לגוף ולהוריד את רמת הכולסטרול חזרה לנורמה.

הוא חושב שהסיבה  לכך שהכולסטרול עולה כאשר יש חוסר איזון הורמונלי היא, שכל ההורמונים מיוצרים מכולסטרול. כאשר יש חוסר הורמונים בגוף, הוא מייצר כולסטרול עודף על מנת לייצר את ההורמונים החסרים לו. כל הדברים מביאים אותנו למסקנה שלקחת סטטין היא לא הטיפול המתאים לעודף כולסטרול. הגוף מעלה את הכולסטרול מסיבה מסוימת ומכריח את הכולסטרול לרדת על ידי נטילת סטטין וכך הכולסטרול לא מצליח להשיג את מה שהוא מנסה לעשות – ייצור הורמונים.  אני חייב לציין כי הרבה אנשים לוקים בהתקפי לב למרות שהם נוטלים סטטין.

wepik-photo-mode-2022721-172857

במשך שנים ארוכות היה נהוג להתייחס לפיברומיאלגיה כתסמונת המושפעת באופן ישיר ממצבו הנפשי של החולה. במקרי קיצון, חולים בפיברומיאלגיה אף היו מאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים וזאת מחוסר יכולתה של  הרפואה הקונבנציונלית לתת מענה לסבלם של החולים שכאבם במקרים מסוימים, שיבש את תפקודם הקוגניטיבי, רגשי והנפשי כאחד.

הרפואה הקונבנציונאלית מטפלת בגישה שנותנים טיפול בסימפטומים בלבד ולא במקור של הכאב אצל המאובחן במחלת פיברומיאלגיה. 

פיברומיאלגיה הנה סינדרום רב מערכתי המתאפיין בתופעות לוואי מורכבות המשפיעות על התפקוד היומיומי. המאפיין הבולט ביותר של פיברומיאלגיה הנו קיומן של תופעות לוואי משמעותיות אשר לא ניתן להסבירן על ידי גורמי מחלה ישירים. לפנינו מצבים פתולוגים בעלי מובהקות לקיומן של מחלות מסוימות ללא הממצאים הקליניים שיאשר את קיומן של מחלות אלו.

דוגמאות בולטות הן קיומן של כאבים במפרקים ובשרירים, המאפיינים דלקת פרקים, אולם כאבים אלה אינם מלווים במצב דלקתי וגם טיפול תרופתי המכוון למניעת דלקות פרקים או שרירים לא יגרמו להכחדת הכאב והחלמה.

בדומה לכך ניתן לאבחן מצבים של קשיי נשימה או בעיות בקצב הלב שלא ניתן למצוא להם הסברים קליניים ישירים וגם במקרים אלה טיפולים תרופתיים לא יועילו.דוגמאות אלה מצביעות על קיומן של תופעות לוואי פיזיולוגיות והן אינן היחידות כמובן.

חלק מתופעות הלוואי של פיברומיאלגיה מתבטאות בשיבוש האיזון הנפשי והרגשי, כאשר במצבי קיצון מתעוררים מצבי חרדה ודיכאון חריפים שאינם מגיבים אף הם לטיפול תרופתי מלבד לתרופות הרגעה ושינה שבפועל אינן מאפשרות כל תפקוד יומיומי תקין.

התחום הנוסף שבו משפיעה הפיברומיאלגיה הוא תחום הקוגניציה וגם כאן מתגלים כשלים תפקודיים ברמות משתנות שהמשותף להן הוא חוסר היכולת לאזנן באופן תרופתי ולבודד ולשייך את הפתולוגיה לממצאים קליניים ברורים.

במחקרים שנעשו בשנים האחרונות, נצפו בבירור קיומן של התוויות אופייניות בבדיקות MRI של מערכת העצבים המרכזית (המוח) בחולים בפיברומיאלגיה ומכאן ההנחה שמדובר בכאבים שמקורם בשיבושי תפקוד של מערכת העצבים המרכזית אולם במקרים רבים התגלה שקיים קשר מובהק בין פעילות לא סדירה של בלוטת התריס לקיומן של תופעות הלוואי של פיברומיאלגיה.

כיום מקובל להניח קיומו של קשר בין שתי התופעות ובעיקר שחלק מתופעות הלוואי של פיברומיאלגיה ותת פעילות בלוטת התריס זהות בביטוי החיצוני שלהם. מחקרים הראו שאיזון תרופתי או אחר של פעילות בלוטת התריס הביא להכחדה כמעט מוחלטת של תופעות הלוואי של פיברומיאלגיה וחזרתם של החולים לתפקודי יומיום מלאים.

ד"ר דזוגן שם לב כי תופעות לוואי של פיברומילאגיה נלוות להתערבות בהורדת הכולסטרול

  • תופעות לוואי של תרופות להורדת הכולסטרול, הן אותם הסימפטומים של תסמונת העייפות הכרונית ופיברומיאלגיה. שני מחלות שיש להם קשר לרמות הורמונים נמוכות.
  • כולסטרול בדרך כלל גבוה בזמנים שבהם הגוף צריך לייצר יותר הורמונים לדוגמא: בהריון, בזמני גדילה של ילדים, בזמני מתח.
  • הכולסטרול הוא "מארח" של מחלות נפשיות והתמכרויות , דבר זה יכול להוות גורם משפיע על הסיבה שהמצב משתפר כאשר משיבים את ההורמונים לאיזון ומורידים את רמת הכולסטרול.

אם יש לך כולסטרול גבוה, כדאי לך לבדוק את רמת ההורמונים שלך בגוף באמצעות בדיקת רוק (למה בדיקת רוק). אם למעשה יש לך רמות נמוכות של הורמונים, השבתם למצבם התקין יכולה להשפיע על רמת הכולסטרול שלך ולהוריד אותו.

נזכיר שהופעת הסימפטומים הנה הדרגתית ושונה ממטופל למטופל כמו כן לעתים רק חלקם של הסימפטומים יופיע. בכל מקרה שאתם מאובחנים כבעלי רמת כולסטרול גבוהה ומטופלים בסטטינים. וחווים תסמיני עייפות כרונית או תסמינים דומים לפיברומיאלגיה. אנו ממליצים ליצור קשר עם מכון דר' יפה לעבור בדיקת רוק וטיפול לאיזון הורמונלי.

לרשותכם טופס מקוון להערכה עצמית ראשונית. הזמנה שיחה חוזרת או השארת פרטים באתר וכמובן ניתן ליצור קשר בפנייה לטלפון –  052-3221898 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם

תוכן עניינים